Haberler:
Avrupa Hareketlilik Haftası - 12 Eylül 2019 Perşembe, 13:44
Patlamalar İle İlgili Basın Açıklaması - 12 Eylül 2019 Perşembe, 11:08
Doğal Gaz Konusu, Yapmamız Gerekenler - 09 Eylül 2019 Pazartesi, 11:45
Eşit ve ücretsiz sağlık talebi - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 15:27
Acı Kaybımız (Dr. Erbay Arman) - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 13:00
Bilgilendirme Toplantısı Daveti - 05 Ağustos 2019 Pazartesi, 14:45
Batı Nil Virüsü Hakkında Basın Açıklaması - 27 Temmuz 2019 Cumartesi, 12:36
Acı Kaybımız (Dt. İnci Taşarkan) - 10 Temmuz 2019 Çarşamba, 11:58
Başbakan Ziyaretimiz - 28 Haziran 2019 Cuma, 10:52
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

14 Mart Tıp Töreni KTTB'de Gerçekleştirildi

 

14 mart toren 1

 

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bugün Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde tören düzenlendi.

Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, bazı milletvekilleri ile sağlık örgütleri ve hekimler katıldı.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut Tıp Törenindeki konuşmasında;

“Sağlık sorunlarımız devletin tarihinden daha eski. KKTC 35 yaşında ama biz sağlık sistemine dair sorunları 40 yıldan uzun süredir tartışıyoruz. Sağlıkçılar olarak bu uğurda neler yapmadık? Master planlar, sağlık çalıştayları, binlerce toplantı, yüzlerce sendikal eylem… yüzlerce tutulmayan vaatte bulunduk… Maalesef 14 Mart’ta bayram yapacak durumumuz yok” dedi.

Ülkedeki çalışma yasalarının ve şartlarının 8-10 yılda bir değiştiğini belirten Gürkut, birlikte görev yapan hekimlerin farklı statülerde ve farklı özlük haklarıyla çalıştığını kaydederek, “Aynı pozisyonda aktif çalışanlar, emeklilerden daha düşük aylık ücret alabiliyor. Çalışma barışı bozulmuş durumdadır” şeklinde konuştu.

 Nüfusun kontrolsüz biçimde arttığını ifade eden Özlem Gürkut, “Sağlığı, eğitimi, alt yapıyı gelecekte nasıl planlayacağımıza, günün ihtiyaçlarını nasıl belirleyeceğimize dair sorunlarımız var. Ekonomik krizle kamusal hizmetlere olan talep de arttı. Sağlık da bunların en başında geliyor. Biz bunu tam olarak karşılayabiliyor muyuz? Hayır, karşılayamıyoruz. İnsanlar özelden hizmet almaya itiliyor” dedi.  

Kısıtlı olan bütçenin sevklere ve dışarıdan alınan hizmetlere ayrıldığını belirten Gürkut, “Nüfus karşısında gün be gün artan açığımız artmaya devam edecek” dedi. 

Vatandaşların sosyal adalet duygusunun ciddi olarak yıprandığını da belirten Özlem Gürkut, “Kendi ülkemize, kendi devletimize, kendi insanımıza güven sorunu yaşıyoruz. Toplumsal barış bozuldu” şeklinde konuştu.

Kamu ve özel hekimleri entegre edip, hekim işgücünü en verimli şekilde değerlendirecek bir sistemin hala oluşturulamadığını dile getiren Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, “Özeldeki hekimler ülke kaynaklarından adil yararlanmaktan uzak. Kamudaki hekimler de çalışma şartları günübirlik tüzüklerle sürekli değiştiği için huzursuz” şeklinde konuştu.

 Ekonomide tasarrufa ilk olarak hekimlerin maaş haklarından ve ödeneklerinden başlandığını söyleyen Gürkut, kamu reformunun sadece hak budama değil, sağlıkta verilecek 24 saatlik hizmeti aksatma riski de barındırdığını kaydetti.

Kamuda çalışan hekimlerin hizmetlerinin on-call’luk ve nöbetlerle 24 saate yayılabildiğini dile getiren Gürkut, kamu reformunun bu süreleri kısıtlamayı öngördüğünü söyledi.

Gürkut, “Bu düzenleme, bazı servislerde 4 katı hekime ihtiyaç duyacağımız gerçeğini getirir. Süre kısıtlamalarından dolayı nöbet tutacak hekim de bulamayacağız” dedi.

Kamu hastanelerinde hekim, hemşire, teknik eleman, güvenlik görevlisi gibi personel açığı olduğu kaydeden; cihaz, yatak gibi alt yapı eksiklikleri olduğunu söyleyen Gürkut, “Hastanelerde laboratuvar kiti, ilaç ve malzeme eksiklikleri vardır. Hastanelere başvuran hastaların taleplerini karşılamaktan uzağız. MR’a 2-3 ay, ultrasona 2-3 ay, ameliyata 3-4 ay sonraya randevu verebiliyoruz. İnsanlar için bu hizmetler ulaşılmaz oluyor” şeklinde konuştu.

Kamunun da özelin de çağdaş tıp standartlarına uygunluk açısından denetlenemediğini belirten Özlem Gürkut, “Veri akışının ve denetimin yapılabileceği sağlık otomasyon sistemine özel hastaneleri ve sağlık kurumlarını dahil edemedik” dedi.

“Hangi basamak hizmetten neyi beklediğimize karar vermeli, denetimleri ve teşvikleri buna göre planlamalı ve yapmalıyız” şeklinde konuşan Özlem Gürkut, şunları söyledi:

“Üçüncü basamak hizmet veren ve eğitim hastanesi olan Dr. Burhan Nalbantoğlu’ndan kaç yayın yapıldı? Kaç bilimsel vaka, hangi araştırma vakası çözüldü? Aort diseksiyonu ameliyatı, akut lösemi tedavisi yapılıyor mu? Buna bakacağız… Biz hala Burhan Nalbantoğlu’nun verimliğini poliklinikte grip hastası bakılma süresiyle denetliyoruz”

Konuşmasında, hekimlerin meslek icra etmesi için KTTB’ye üye olması gerektiğini de vurgulayan Gürkut, “Sağlık Bakanlığı’nın KKTB üyesi olmayan hekim çalıştırmak durumunda olduğunu görüyoruz. Gazete ilanı ile kamuda çalıştırılacak hekim ve eczacı arayacak duruma geldik. Bin küsur hekimiz var ama niye hekimler kamuda çalışmayı cazip bulmuyor? Bunu düşünmeli, gerekil düzenlemeleri yapmalı, tedbirleri bugünden almalıyız” dedi.  

Sağlık çalışanlarına, kadına yönelik şiddetin tırmandığını, trafik kazalarının can almaya devam ettiğini, yağmurun felakete dönüştüğünü ve can kayıplarına neden olduğunu belirten Gürkut, “Kitap bulundurmak suç sayılıp tutuklanmayı gerektiriyor. Arabalar kundaklanıyor, insanlarımız silahlı saldırıda ölüyor. Bunları nasıl çözeceğiz? Bilimin, demokrasinin, adaletin, barış istencinin peşini bırakmamalıyız. İşbirliğini artırmalıyız. Bence iyi yöneticiler, bilenleri bir araya getirip iyi organizatör olanlardır... Kararlılık gösterelim. Adalet ve demokrasi duygusunu zedelemeyelim. Bilgiye saygı ve değer verelim, her türlü canlının yaşam hakkına saygı gösterelim” dedi. Son günlerde gündem olan bir habere işaret eden, Fransa’da bir kümese girmeye çalışan tilkinin tavuklar tarafından bertaraf edildiğini söyleyen Gürkut, “Örgütlü mücadele hayat kurtarır” şeklinde konuştu.

OYGAR
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Duriye Deren Oygar, “Sağlıkta sorunlarla başbaşayız. Gönül isterdi ki yüzüncü yılda sorunlar ortadan kalksın. Tartışmak yeni fikirler üretmek çok önemli. Konuşmaları kısa tutup işi uzun yapmaya önem verilmeli” dedi. 

GARDİYANOĞLU
Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu, 14 Mart’ın “ağıt yakma törenine ” döndüğünü söyledi. Gardiyanoğlu, “Bizler ancak yıllardan beridir sağlıktaki statükonun zincirlerine mahkum edilmiş sağlık sisteminin yok ediliş kutlamalarını yapabiliriz” dedi.
Sağlık bakanlığı koltuğuna oturan insanların sağlıktaki sorunları çözmek yerine, sağlığı içinden çıkılmaz bir hale soktuğunu savunan Gardiyanoğlu, “Evet bizler sağlığı sizlere teslim etmektense adalete teslim etmeyi daha doğru bulduk. Bizler rant kavgası yapmadık yapmayız da ama sağlıklı bir sağlık sistemi ve eşit şartlarda hekimlik yapmak için bu yolun sonu nereye kadar giderse gideceğiz” şeklinde konuştu.
Remzi Gardiyanoğlu, konuşmasında, “40 yıldan fazla süredir kendinizi ‘halkçı’ kamu hastanelerini ‘evleriniz’ olarak adlandırdınız ama halkı ve evlerinizi görev süreniz dolmadan her gün terk ettiniz. Arkadaşlar tarihteki tüm sağlık bakanlarının en büyük ilham ve icraat kapısı olan imza, kamera takip ve günümüzde parmak izi kayıtlarına rağmen, mesaiye uymama sebebiniz nedir? 2’nci iş yapma sebebinizi sormuyorum yıllardan beridir halktan çaldığınız hizmet saatlerinin sebebini soruyorum” ifadelerine yer verdi.

VARIŞ
Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası Başkanı Dr. Ahmet Varış, “Kamu sağlık merkezlerimizdeki eksiklikler her geçen gün hastalarımızın ve biz hekimlerin önünde aşılması gereken dağ gibi duruyor. Eksiklikler nedeniyle hastalarımıza arzu ettiğimiz hizmetleri verememek biz hekimlerin en önemli sorunlarından biri” dedi.
2018’de kamu hastaneleri için tek bir hekim kadrosu dahi açılmadığını kaydeden Varış, kadro açmak yerine sözleşmeli çalışan hekim ordusu yaratıldığını belirtti.
Ülkede sağlık reformuna ihtiyaç olduğunun herkesin kabul ettiği bir gerçek olduğunu belirten Ahmet Varış, “Reform sürecinin başarılı olabilmesi için öncelikle ülke nüfusu bilinmeli” vurgusunda bulundu.
Hükümet edenlerin her dönemde sağlık çalışanlarına ödenen ek mesailer üzerinden siyaset yaptığını söyleyen Ahmet Varış, “Hekimlerin mesai saatinden sonra hastane ve sağlık merkezlerinde yürüttükleri hizmetlerin adı ek mesai değil nöbettir. Nöbet kavramı mevzuatta yerini almalı ve her fırsatta zorunlu verilen bu hizmet ek mesai tartışması içinde karalanmamalıdır” dedi.

ÖZANT
Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Dr. Ahmet Özant, “Kamuda reformu - sağlıkta reform konuşuyoruz yıllardır. Neden olmuyor? Bizler o kadar mı beceriksiziz? O kadar mı kabiliyetsiz ve bilgisiziz? Değiliz” dedi.
“Olmamasının da pek çok sebepleri var” şeklinde konuşan Özant, şöyle devam etti:
“Bence önceliğimiz ülkemiz ve insanlarımız değil. Bizler ülkemizi sevmekten vazgeçtik. Öncelik iktidardaki partinin veya partilerin kendi çıkarlarıdır, bir sonraki seçimi kazanma hesaplarıdır. Çoğu milletvekillerinin hesapları da aynıdır. Bireyler olarak hep kendimizi, kişisel çıkarlarımızı ve sahip olduğumuz statüyü korumayı düşündük. Bir yasa çalışması, yasa yapıcıların yakın arkadaşlarının çevresinin veya bölgesinin menfaatleri düşünülerek şekilleniyor. Kişilere özel yasa maddelerinin yapıldığı özel mevkilerin yaratıldığı bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki.”
Yetkililerin bir orta yolu bulamadığını, ihtiyaç doğrultusunda bir hastane projesinde ortak karar üretemediğini savunan Öznat, “3 yılımızı heba ettiler” dedi.
Özant, açılacak diş hekimliği fakültelerine artık izin verilmemesi, kontenjanların ise devlet tarafından nüfus ve ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenmesi şart olduğunu vurguladı.
Kişilerin görevlerini suiistimal etmelerine, mesai saatlerine uymamalarına, sudan bahanelerle görev ihmallerine göz yumulmaması gerektiğini kaydeden Özant, “Ahbap arkadaş kayırmalarına son verilmelidir. Görev, yetki ve sorumluluklarını yerine getirmeyenler hakkında disiplin soruşturmaları açılmalıdır” dedi.

TAŞÇIOĞLU
Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu, “Teşkilat yasaları güncellenmediği için kadrosu olmadan özlük haklarından yoksun çalışan meslektaşlarımız vardı hala aynı şekilde çalışıyorlar…” dedi.
Taşçıoğlu, çocuk istismar ve ihmaliyle ilgili yasa tasarısının yaklaşık 5 yıldır Mecliste beklediğini de söyledi.
Meslektaşlarının bilimsel aktivitelerden yararlanması için Sağlık Bakanlığı’ndan kongre ödeneği talep ettiklerini belirten Taşçıoğlu, “Geçtiğimiz hükümet döneminde hiç ilgilenilmedi. Bu dönemse 200 TL ödenek verileceği belirtildi. Bu parayla ancak Hamitköy’e gidilir. Zaten başvuran meslektaşlarımıza bu ödenek de ödenmedi” dedi.
Mustafa Taşçıoğlu, “Devlet tıp fakültesindeki öğrencilerin kaydını bilmiyor. Ama biz nüfusumuzu da bilmiyoruz. Nüfusumuz ne? Nüfusu bilmeden neyi organize edeceğiz?” ifadelerini kullandı.
Yasal düzenlemelerle kamu hekimleri arasında adaletsizlik yaratıldığını kaydeden Taşçıoğlu, konuklara, Hollandalı bir uzmanın deneyi olan, haksızlığa ve adaletsizliğe tepki gösteren maymunları konu alan videoyu gösterdi.

 

Törende ayrıca Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Sağlık Bakanı Dr. Filiz Besim de birer konuşma yaptılar.

50’NCİ VE 25’İNCİ HİZMETİNİ DOLDURANLARA PLAKET

Konuşmaların ardından meslekte 50’nci ve 25’inci hizmet yılını dolduranlara plaket verildi.
50’inci hizmet yılını dolduran 1969 yılı mezunları şöyle:

“Dr. Ayşe Sınay Tahsin, Dr. Sıdıka Özker Uzuner, Dr. Şenay Kara, Dr. Erdal Aksın,Dr. Vesile Vehbi, Dr. Derviş Oral Dr. Dt. Ufuk Mercan, Dt. Halil Elçi, Dt. Celal Nefesoğlu.”

25’inci hizmet yılını dolduran 1994 yılı mezunları şöyle:
“Dr. Remzi Gardiyanoğlu, Dr. Candan Çifçioğlu, Dr. Münür Şago,Dr. Ahmet Körceğez, Dr. Vedia Metti, Dr. Ebru Tansel Çakıcı, Dr. Ali Yalçın,Dr. Fadime Tülücü, Dr. Banu Sadıkoğlu ,Dr. Faika İlgen Deniz, Dr. Murat Mustafa Uncu, Dr. İlkan Hepgüler, Dr. Mehmet Çakıcı , Dr. Salih Kavaz, Dr. Mehtap Tınazlı,Dr. Harun Gülmez, Dt. Nadir Köseoğluları, Dt. Emel Gardiyanoğlu,Dr. Dt. İçim Çağıner,Dt. Mustafa Haldun Sevgili.”
Kurumsal ödülleri Alsancak Belediyesi ile Her Daim Dostlar Topluluğu’na, Basın ödülleri Havadis Gazetesi’nden Duygu Alan’a, BRT’den Damla Soyalp’a verildi.
Anı fotoğrafının çekilmesinin ardından kokteyle geçildi. (Kaynak:TAK)

 

 

Website Security Test