• Font size:
 • Decrease
 • Reset
 • Increase
ende

Sağlık Bakanlığının Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ile paylaştığı MERS HASTALIĞI bilgilendirme dosyaları

 

mers-kttb

 

Sağlık Bakanlığının Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ile paylaştığı MERS HASTALIĞI bilgilendirme dosyaları :

 

MERS Hastalığı Son Durum

MERS Hastalığı Hakkında

MERS Rehberi 

 

Şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan Mers virüsü hakkında bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı:

“Ülkede gerekli tüm önlemler alındı”

Sağlık Bakanlığı, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan Mers virüsü hakkında bir açıklama yaparak Bakanlığın, Mers’e dair son gelişmeleri yakından takip etmekte olduğunu vurgulayarak, bu doğrultuda Ülkede gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmalar yürüten ‘Enfeksiyon Komitesinin’ konuyla ilgili titiz bir çalışma yürüttüğü de vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı Enfeksiyon Komitesi irtibat numaraları…

Bakanlık açılamasında, Mers şüphesi taşıyan kişilerin ulaşabilecekleri telefon numaralarını da bildirildi. Buna göre Mers şüphesi taşıyan kişiler, 24 saat boyunca Sağlık Bakanlığı Enfeksiyon Komitesine; 0533 850 11 88 ve 0548 850 11 88 numaralardan ücretsiz bir şekilde ulaşabilecekler.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Hastalık ilk defa 2012’de Suudi Arabistan’da ortaya çıktı…

MERS-CoV, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da ortaya çıkan bir virüstür. Dünya üzerinde 24 Ekim itibariyle MERS nedeniyle hastalanmış 877 kişi tespit edilmiştir. Hastalık özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında MERS virüsü daha şiddetli hastalık yapabilmektedir. Hastaların çoğu (%80’i) Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir.

Sağlık Bakanlığımız MERS’e dair son gelişmeleri yakından takip etmektedir. Enfeksiyon komitesi, konu ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Bu konu ile ilgili gerekli önlemler alınmıştır.

Hastalık, 2-14 gün süren kuluçka döneminde bulaşıcı değil…

Hastalığın 2 ile 14 gün süren bir kuluçka dönemi vardır. Yapılan araştırmalara göre hastalık kuluçka döneminde bulaştırıcı değildir.          

6 kişi hastanede izole edilerek takibe alındı…

Hastalığın belirtileri ateş ile birlikte öksürük, nefes darlığı, kusma ve ishaldir. Şu ana kadar Suudi Arabistan’dan gelen ve MERS ile ilgili olabileceği düşünülen solunum semptomları olan 6 kişi hastanede izole edilerek takibe alınmıştır. Hastalardan biri bugün kaybedilmiştir.

Mers şüphesi olan hastalar ile aynı uçakta bulunan kişiler temasa geçilip bilgilendirme yapılıp takip altına alınacak…

Mers şüphesi olan hastalar ile aynı uçakta bulunan kişiler başta Suudi Arabistan’dan gelenler olmak üzere tüm yolcularla temasa geçilip bilgilendirme yapılıp takip altına alınıyor.

Her ne kadar kuluçka döneminde bulaşma olmasa da bu kişilerle halkımızın ziyaretler vasıtasıyla yakın temasta bulunmaması önerilmektedir. Şüpheli hastalarla aynı uçakta olan tüm kişilere sağlık ekibimiz tarafından ulaşılıp bilgilendirme yapılacak ve 14 gün süre ile takibe alınacak.

Suidi Arabistan ve vaka görülen ülkelerden gelen yolculara Ebola hastalığında olduğu gibi bilgilendirme ve iletişim detaylarının olduğu el ilanları dağıtılacak…

Suudi Arabistan’dan ve vaka görülen ülkelerden gelen yolculara Ebola hastalığında olduğu gibi bilgilendirme ve iletişim detaylarının olduğu el ilanları dağıtılacaktır.

Hava alanında mevcut termal kamera uygulaması da devam ediyor…

Hava alanında mevcut termal kamera uygulamamız da devam etmektedir. Dünyada ulaşımın çok kolaylaşması ve artması nedeniyle dünyanın herhangi bir yerinde görülen hastalık ülkemize de rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bu nedenler tüm halkımızın aşağıdaki önlemlerine uyması önerilmektedir.    

ÖNLEMLER:

 • MERS, Ebola gibi hastalıkların yoğun olarak görüldüğü ülkelere zorunlu olmadıkça seyahat edilmemeli.
 • Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı.
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişiler (şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kronik akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, kemoterapi alan hastalar, kortizon tedavisi görenler, AIDS vakalar) hijyen kurallarına daha özenle uymalı.
 • Grip ve benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmeli.
 • Ateşin düşmesinden sonra da tedavi ya da başka gerekliliklerin olması dışında en az 24 saat evde istirahat etmeye devam etmeli.
 • Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınmalı.
 • Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kâğıt mendille kapatmalı. Kullanılan kâğıt mendili çöp kutusuna atılmalı ve kâğıt mendilin bulunmadığı durumlarda kolun iç yüzüne aksırmalı ya da öksürmeli.
 • Sabun ve su ile sık sık elleri yıkamalı.
 • Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınmalı.
 • Grip gibi mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyaları temizlenip dezenfekte etmelidir.

Sağlık Bakanlığı Enfeksiyon Komitesi irtibat numaraları:

0533 850 11 88

0548 850 11 88

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

MERS Hastalığının Tanımı :

 

WHO statement on the Seventh Meeting of the IHR Emergency Committee regarding MERS-CoV

Statement 
1 October 2014

The seventh meeting of the Emergency Committee (EC) convened by the Director-General under the International Health Regulations (IHR 2005) regarding the Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV) was conducted with members and advisors of the Emergency Committee through electronic correspondence from 26 September 2014 through 30 September 2014.1

The WHO Secretariat provided an update on and assessment of epidemiological and scientific developments, including a description of recently reported cases and transmission patterns. Islamic Republic of Iran and Saudi Arabia provided an update on and assessment of MERS-CoV, including progress towards implementation of the Emergency Committee’s temporary recommendations. 2

The Committee noted that: (i) there have been significant efforts made to strengthen infection prevention and control measures, with an epidemiological situation that has not changed since the 6th meeting of the IHR EC; (ii) the number of cases has fallen since the April upswing, and cases continues to appear sporadically with no evidence of sustained human-to-human transmission in communities; (iii) although transmission in health care settings is still occurring in small clusters, transmission seems generally contained; (iv) activities conducted to reduce the international spread of MERS-CoV seem to be effective; and (v) the current data suggest that MERS-CoV transmission could be seasonal, with an upsurge expected next spring.

The Committee reiterated that its previous advice remains relevant and that significant efforts should be made to:

 • continue to strengthen infection prevention control (IPC) practices, build capacity of health-care workers and provide protective equipment in vulnerable countries, especially African countries;
 • improve awareness about MERS-CoV among pilgrims going for Hajj, and conduct surveillance for MERS-CoV among pilgrims during and after Hajj;
 • harmonies laboratory testing algorithms;
 • reinforce epidemiological surveillance in camels in the Middle East and in Africa, as well as surveillance in humans and address critical gaps in knowledge of human and animal transmission.

The Committee unanimously concluded that the conditions for a Public Health Emergency of International Concern (PHEIC) have not yet been met.

Based on the Committee’s advice, and information currently available, the Director-General accepted the Committee’s assessment. She thanked the Committee for its work.

The WHO Secretariat will continue to provide regular updates to the Committee Members and Advisors. The Emergency Committee will be reconvened in three months, or earlier if circumstances require

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Website Security Test