Haberler:
Avrupa Hareketlilik Haftası - 12 Eylül 2019 Perşembe, 13:44
Patlamalar İle İlgili Basın Açıklaması - 12 Eylül 2019 Perşembe, 11:08
Doğal Gaz Konusu, Yapmamız Gerekenler - 09 Eylül 2019 Pazartesi, 11:45
Eşit ve ücretsiz sağlık talebi - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 15:27
Acı Kaybımız (Dr. Erbay Arman) - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 13:00
Bilgilendirme Toplantısı Daveti - 05 Ağustos 2019 Pazartesi, 14:45
Batı Nil Virüsü Hakkında Basın Açıklaması - 27 Temmuz 2019 Cumartesi, 12:36
Acı Kaybımız (Dt. İnci Taşarkan) - 10 Temmuz 2019 Çarşamba, 11:58
Başbakan Ziyaretimiz - 28 Haziran 2019 Cuma, 10:52
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

KTTB'nin Yeni Yıl Mesajı

KTTB logo 62.Yil KTTB

 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak hekimlerin daha iyi şartlarda meslek uygulaması, çağdaş ve bilimin ışığında hizmet sunması, daha sağlıklı bir toplum ve çevre için,  dünyanın ve ülkemizin daha güzel, daha demokratik, daha gelişmiş ve yaşanılabilir yerler olması için çalışıyoruz.  Ülkemizde bizim gibi toplum ve ülke yararına canla başla çalışan insanlar, kurumlar olduğunu da biliyoruz.

Toplum ve ülke olarak var olmamızın, çocuklarımızın geleceklerini bu topraklarda görmesinin çaresinin kendi insanımıza ve kurumlarımıza inanmak ve güvenmekten, üretmekten ve paylaşmaktan geçtiğini biliyoruz. Toplum olarak gözümüzü dünyaya çevirmeli, dünya ile yarışmalı ama köklerimizden ve kültürümüzden de kopmamalıyız.

2018 yılında dünyamız ve ülkemiz acı olaylara sahne olmuştur.

Ülkemizde trafik kazaları ve iş kazaları can almaya devam etmiş, kadına yönelik şiddet durmamış, çocuk istismarları devam etmiş, toplumsal şiddet olayları tırmanmıştır.

Farklı düşüncelere hoşgörülü ve demokratik tavrı ile bilinen toplumumuzda düşünce özgürlüğü şiddete uğramıştır.

İnsan eli ile yaptığımız çevre katliamı sürmüş, doğal olaylar felakete dönüşmüştür.

Dövizdeki dalgalanmalar neticesinde gerçekleşen ekonomik kriz ile yaşanan zam furyasının ardından, zaten geçim sıkıntısı yaşamakta olan dar gelirli kesim, çaresizliğe sürüklenmiştir. Döviz, TL karşısında eskiye yakın değerlere dönmesine rağmen, yapılan zamlar geri alınmamış, yaşanan kriz fırsata dönüştürülmüştür.

Hükümet aldığı ekonomik önlemler ile devletin istihdam politikaları ve ekonomik paketler nedeni ile yetersiz personel ile yürütmeye çalıştığı hizmetleri sonucu oluşan ek mesai ve sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinden kesinti yapmayı bir  çare olarak görürken, bakanlıkların harcamalarında ayni tasarrufu görmek mümkün olmamıştır.

Sağlık alanında sistemin iyileştirilmesi, genel sağlık sigortası, hekim yasası, halk sağlığı yasası, hekim ve hasta hakları yasaları 2018’de de yapılamamış, kamu hastanelerimizin personel, alt yapı ve yatak eksiklikleri giderilememiştir.

Kalp ve damar hastalıkları, kanser nedeni ile can kayıpları ilk sıraları tutarken, 11 yıldır var olan Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma Yasası hala daha tartışılmaya devam etmektedir. Gıda güvenliğimiz sağlanamamış, gençlerimiz arasında alkol ve madde kullanımı artmaya devam etmiştir.

Günümüze kadar sağlıkta ulaşılabilir, eşit ve adil bir hizmet sunumu ve sistem oluşturulamamış olmasının, hastanelerdeki tıbbi donanım, cihaz, ilaç, personel ve yatak eksikliklerinin yarattığı çaresizlik ve buna bağlı tepkilerin karşısında sağlık çalışanları bırakılmıştır. Buna bağlı olarak hasta ve hasta yakınlarının giderek artan sözlü, yazılı ve maalesef fiziki saldırıları karşısında da sağlık çalışanları gerçek sorumlu olan idareciler tarafından yalnız bırakılmıştır.  

Yeni yılda barış içinde bir dünya, insan haklarının ihlal edilmediği, demokratik, ekonomik, bilimsel, kültürel ve sanatsal anlamda üreten, sağlıkta şiddetin olmadığı, toplumsal cinsiyet adaletsizliğinin giderildiği, çocuk istismarlarının yaşanmadığı, acılar ve kayıplar yaşamayacağımız bir ülke ve toplum için çok çalışmalıyız.

2019’un ülkemize ve toplumumuza sağlık, huzur ve toplumsal barışın bozulmayacağı günler getirmesini dileriz.

2019 yılını karşılayacağımız 31 Aralık akşamı tüm halkımıza, alkollü içecekleri sınırlı tüketmeleri, alkol alanların asla araç kullanmamaları gerektiği  konusunda hatırlatma yapmayı da bir görev olarak görüyoruz.

31 Aralık akşamı büyük çoğunluk eğlenirken, hasta olup tedavi görenlere şifa, görevleri başında olacak tüm çalışanlara özellikle sağlık çalışanlarına da kolaylıklar dileriz.

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

Dr. Özlem Gürkut

(Başkan)

 

 

Website Security Test