Haberler:
Avrupa Hareketlilik Haftası - 12 Eylül 2019 Perşembe, 13:44
Patlamalar İle İlgili Basın Açıklaması - 12 Eylül 2019 Perşembe, 11:08
Doğal Gaz Konusu, Yapmamız Gerekenler - 09 Eylül 2019 Pazartesi, 11:45
Eşit ve ücretsiz sağlık talebi - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 15:27
Acı Kaybımız (Dr. Erbay Arman) - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 13:00
Bilgilendirme Toplantısı Daveti - 05 Ağustos 2019 Pazartesi, 14:45
Batı Nil Virüsü Hakkında Basın Açıklaması - 27 Temmuz 2019 Cumartesi, 12:36
Acı Kaybımız (Dt. İnci Taşarkan) - 10 Temmuz 2019 Çarşamba, 11:58
Başbakan Ziyaretimiz - 28 Haziran 2019 Cuma, 10:52
 • Font size:
 • Decrease
 • Reset
 • Increase
ende

Yödak Ziyaretimizde Sunduğumuz Yazı ve Taleplerimiz

 

kttb logo  yodak logo kttb

 


 
Sayın Prof. Dr. Akile Büke

YÖDAK Başkanı

Lefkoşa

 

Aşağıdaki konularla ilgili kaygı ve önerilerimizi sunmak üzere görüşme talebimize olumlu cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz.

 1. Gittikçe artan Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi sayılarının, hasta sayısı bağlamında eğitim standardizasyonu açısından sakıncalı olduğu düşündesiniz. Bu fakültelere artık daha fazla izin verilmemesi ve kontenjanlarının kısıtlı tutulması gerektiği görüşündeyiz.
 2. Bu fakültelere KKTC vatandaşlarına ayrı açılan kontenjanların sayısının gelecekte işsiz tıp doktorları ve diş hekimleri ordusu yaratacağı nedenle bu sayıların kısıtlanması için gerektiği görüşündeyiz 
 3. Ayrıca kontenjanla alınan KKTC vatandaşların ÖSYM gibi merkezi bir sınavla bu fakültelere alınmamasının standardizasyon ve kalite açısından problem olduğu kanaatindeyiz. Kontenjanla girişler için de merkezi sınav yapılması gerektiği görüşündeyiz.
 4. KTTB’nin yasasına göre üyelik (üye olmayan hekim ve diş hekimleri mesleklerini icraa edemezler) şartlarından biri diploma onayıdır. Yasaya göre (MADDE 4(1) b Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa Birliği Üyesi Ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık veya Kanada’dan tabip için tıp eğitimi veren bir eğitim kurumundan; diş tabibi için de diş tabibi eğitimi veren bir eğitim kurumundan diploma almış olmak veya Birlik Yönetim Kurulu ile Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulunun işbirliği sonucunda Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu tarafından onaylanmış bir diplomaya sahip olmak.) Bu maddeye göre yukarda sayılan ülkeler dışında kalan ülkelerin diplomalarının YÖDAK tarafından hangi aşamalar sonrasında denklik verildiğini öğrenmek ve bu sürece katkı koymak istiyoruz. Örneğin YÖK hekimleri diploma denklikleri için daha önceden belirlenmiş standardize bir dizi belge tedariki ve sınavdan geçirmektedir. Sizin yönetiminizden önce  yaşanan bazı güvensizlikler nedeniyle son yıllarda bu ülkelerin hekimlerinden YÖK denkliği isteme eğilimindeyiz. Ayrıca ileride KTTB yasasında üyelik koşullarında bazı değişikliklere giderek tıp ve diş hekimleri için mezuniyet ülkesinden bağımsız bir değerlendirme süreci yapmayı planlamaktayız.
 5.  Tıpta ve Diş hekimliğinde uzmanlık onayları ise yine KTTB tarafından yapılmaktadır. Bu konuda ülkede standardı sağlayacak bir kurum (TUK gibi) olmadığı sürece buradaki tıp fakültelerine uzmanlık eğitim yetkisinin verilmemesi gerektiği kanaatindeyiz. TUK dan destek alınması durumunda, TUK’un sağladığı mevcut standardın düşürülmemesi durumunda böyle bir eğitim yetkisi verilebileceği görüşündeyiz.
 6. Tıp doktorlarının ve diş hekimlerinin de müdahil olduğu KKTC üniversiteleri tarafından verilen akademik ünvanların standardizasyonu konusunda ciddi şüphelerimiz var. Ülkede tıp alanında bu durumun çarpık bir düzene doğru gittiğini gözlemliyoruz. Bu konuda standardizasyonun sağlanması için gereken yapılana dek üyemiz olan hekim ve diş hekimlerinin sadece ÜAK gibi bir kurumundan alınan akademik unvanlarını kullanmalarını onaylayacağız
 7. Diş Hekimleri için doktora programlarının standardizasyonun sağlanması gerektiği düşündeşindeyiz. Aynı şekilde bu konuda çarpık bir düzene gitmektedir. Türkiye’de standardize bir merkezi giriş sınavı düzenlenmekte ancak KKTC üniversitelerinde böyle bir koşul aranmamaktadır.

Saygılarımızla,

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

 

Dr. Özlem Gürkut                                                                 Doç. Dr. Düriye Deren Oygar 

      (Başkan)                                                                                (Genel Sekreter)

 

                                     

Website Security Test