• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

BÖBREK VE KADIN SAĞLIĞI: DAHİL ET, DEĞER VER, GÜÇLENDİR

 

Bobrek Gunu Basin Aciklamasi KTTB

 

Dünya Kadınlar Günü 8 Mart 1857 yılında New York’ta bir tekstil fabrikasında grev yapan işçilerin fabrikaya kapatılması ve çıkan yangında 120 kadın işçinin ölmesi olayı neticesinde 1977’de Birleşmiş Milletler’in 8 Mart’ı ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak anılmasını kabul etmesiyle birlikte dünyanın birçok ülkesinde kutlanmaya başlandı.

Dünya böbrek günü tüm dünyada bir halk sağlığı problemi olarak kabul edilen böbrek hastalıklarınna dikkat çekmek için her yıl farklı bir tema üzerine düzenlenen kampanyalarla mart ayının ikinci perşembesinde 2006 yılından beri 88 ülkede kutlanmaktadır.

Bu yıl her iki günün aynı güne denk gelmesiyle bu yılın böbrek günü teması ‘BÖBREK VE KADIN SAĞLIĞI: DAHİL ET, DEĞER VER, GÜÇLENDİR’ olmuştur.

Kronik böbrek hastalığı her yıl dünyada 195 milyon kadını etkilemekte ve kadınlarda ölüm nedenlerinin 8 inci sırasında yer almakta ve her yıl 600 000 kadının ölümüne neden olmaktadır.

Gebelikte bazı böbrek hastalıklarına yatkınlık artmakta, bazı böbrek hastalıkları ise sadece gebelikte görülmektedir. Lupus nefriti ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar ise kadınlarda erkeklere göre daha sıklıkla görülmektedir.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birlği olarak kadınlardaki böbrek hastalıklarına dikkat çekmek için bu etkinliği düzenledik.

Bisiklet sürmek, hareketli olmak diger birçok hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarında da koruyucu bir önlemdir.

Tüm kadınların kadınlar gününü kutlar ve sağlıklı ve bol hareketli günler dileriz.

Ayrıca , 8  Mart  2018 Perşembe (bu akşam)   Saat : 19:00  Dünya Kadınlar Günü ve Dünya Böbrek Günü nedeniyle; Kadın ve Böbrek Sağlığı  Atölye Çalışması ve Kokteyl aşağıdaki  program dahilinde gerçekleştirilecektir.

 

Saygılarımızla,

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

   Dr. Deren Oygar

 

böbrek

 

 

Website Security Test