Haberler:
Avrupa Hareketlilik Haftası - 12 Eylül 2019 Perşembe, 13:44
Patlamalar İle İlgili Basın Açıklaması - 12 Eylül 2019 Perşembe, 11:08
Doğal Gaz Konusu, Yapmamız Gerekenler - 09 Eylül 2019 Pazartesi, 11:45
Eşit ve ücretsiz sağlık talebi - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 15:27
Acı Kaybımız (Dr. Erbay Arman) - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 13:00
Bilgilendirme Toplantısı Daveti - 05 Ağustos 2019 Pazartesi, 14:45
Batı Nil Virüsü Hakkında Basın Açıklaması - 27 Temmuz 2019 Cumartesi, 12:36
Acı Kaybımız (Dt. İnci Taşarkan) - 10 Temmuz 2019 Çarşamba, 11:58
Başbakan Ziyaretimiz - 28 Haziran 2019 Cuma, 10:52
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

Tuz Farkındalık Haftası Basın Açıklaması

 

Tuz KTTB

 

 

Sofra tuzu, sodyum (Na) ve klorürden (Cl) oluşur.  Sodyum, tuzun içeriğinde bulunan ve yaşam için elzem olan bir mineraldir.Tuz ile aldığımız sodyum, vücudumuzdaki birçok süreçte görev almaktadır. Her 1 gram sofra tuzu tükettiğimizde 393 mg sodyum almış oluruz. Sodyum klorür yani sofra tuzu, deniz, göl veya kaya gibi farklı kaynaklardan elde edilebilmektedir. Tüketilen tuz türü ve kaynağı farklı olsa da alınan sodyum benzerdir.

Fizyolojik görevlerine ek olarak tuz,bir lezzet bileşenidir. Tuz ayrıca, salça, peynir, yağlar, turşu gibi besinlerin işlenmesi ve saklanmasında da yoğun olarak kullanılmaktadır. Ayrıca günlük tükettiğimiz et-tavuk, süt ve süt ürünleri gibi proteinden zengin, hayvansal kaynaklı yiyeceklerde, maden suyu gibi içeceklerin yapısında da sodyum doğal olarak bulunur.

Günlük tuz tüketiminin %56’sından yiyeceklerdeki ve içeceklerdeki tuz, %32’sinden ekmek tuzu, %12’sinden ise sofra tuzu  sorumludur. Yiyeceklerden aldiğımız tuzun 3/4’ünü yemeklere eklenen tuz oluştururken geriye kalan kısmını ise zeytin, peynir, turşu gibi salamura yiyecekler, tuzlu kuruyemişler, bisküvi-kraker, monosodyumglutamat (MSG) içeren yiyecekler, tuzlu baharatlar, tarhana, salça, soslar ile besinlerin yapısında doğal olarak bulunan sodyum oluşturmaktadır.

Sağlıklı bir yetişkin metabolik işlevlerini sürdürebilmek için günde 1.5 gram sodyum, yani 3-4 gram kadar tuza ihtiyaç duyar. Dünya Sağlık Örgütü günlük toplam tuz tüketiminin, 5-6 grama denk gelen 1 çay kaşığı (küçük) tuzu aşmamasını önermektedir. Günlük tuz tüketimi İngiltere’de 9 gram, ABD’de 10 gram, Japonya’da 12 gram, Çin’de 13 gram, Türkiye de 15 gram olarak bildirilmiştir. Ülkemizde bu konuyla ilgili henüz bir çalışma yapılmamıştır.

Aşırı tuz tüketimi toplum sağlığını tehdit eder ve kronik hastalık riskini arttırır. Yüksek sodyum alımı yüksek kan basıncına yol açar. Yüksek kan basıncı ise ölüm ve hastalık yükünün en önemli nedeni olan kalp, beyin ve böbrek hastalıklarının önde gelen risk etmenidir. Kan basıncının düzenlenmesinde, sodyum alımı ile doğrudan ilişkili olan tuz tüketimi konusundaki farkındalığın önemi büyüktür. Dünya Sağlık Örgütü hipertansiyonu 21inci yüzyılın en büyük hastalık ve ölüm yükü nedeni olarak belirlemiş ve hastalık için ‘Sessiz Katil’ tanimini kullanmıştır. Dolayısıyla aşırı tuz tüketimi ile doğrudan ilişkili olan hipertansiyon en önemli önlenebilir ölüm nedenlerinden biridir.

Her yıl Mart ayında gerçekleştirilen Tuz Farkındalık Haftası etkinlikleri ile tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik farkındalık çalışmaları yürütülmektedir. Aşırı tuz tüketiminin ve yol açtığı sağlık sorunlarının önüne geçilmesine yönelik yasal düzenlemeler ve devlet politikalarının geliştirilmesi gerekmektedir. Örneğin ekmekteki, peynir ve hellimdeki tuzun azaltılması ve benzeri durumlar için yapılacak yasal düzenlemeler önem arzetmektedir. Bunun yanında bireysel anlamda farkındalığın oluşması ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi de aşırı tuz tüketiminın azaltılmasında önemli bir etkendir. Tuz tüketimini azaltmak için:

 

-          Tuzluğu masadan kaldırın.

-          Tadına bakmadan yemeklere tuz eklemeyin. Mümkünse hiç tuz eklemeyin.

-          Tencereye eklediğiniz tuzu azaltın.

-          Az tuzlu ve lezzetli yemekler için tuz içermeyen doğal baharatlardan faydalanın. Baharat karışımlarının tuz içermemesine dikkat edin

-          Potasyum içeriği yüksek sebze ve meyveleri her gün tüketin. Potasyum alımının arttırılması, böbreklerden sodyumun geri emilimini azaltarak, kan basıncı kontrolünü sağlamasına yardımcı olur.

-          Yüksek tuz içerebilen salça, turşu, salamura yiyecekler, zeytin, peynir, tuzlu baharat karışımları ve çeşitli sosların tüketiminden kaçının.

-          Ekmeğin de günlük tuz alımınıza önemli oranda katkı verebileceğini unutmayın. Azaltın.

-          Besin etiketlerini okuyarak tuz içeriklerinin farkında olun.

-          Fazla tuz tüketmekten kaçının, aktif yaşayın ve sizin için uygun olan vücut ağırlığınızı koruyun.

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Yönetim Kurulu (a)

 

Doç Dr. Düriye Deren Oygar

      (Genel Sekreter)

 

 

Website Security Test