Haberler:
Avrupa Hareketlilik Haftası - 12 Eylül 2019 Perşembe, 13:44
Patlamalar İle İlgili Basın Açıklaması - 12 Eylül 2019 Perşembe, 11:08
Doğal Gaz Konusu, Yapmamız Gerekenler - 09 Eylül 2019 Pazartesi, 11:45
Eşit ve ücretsiz sağlık talebi - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 15:27
Acı Kaybımız (Dr. Erbay Arman) - 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 13:00
Bilgilendirme Toplantısı Daveti - 05 Ağustos 2019 Pazartesi, 14:45
Batı Nil Virüsü Hakkında Basın Açıklaması - 27 Temmuz 2019 Cumartesi, 12:36
Acı Kaybımız (Dt. İnci Taşarkan) - 10 Temmuz 2019 Çarşamba, 11:58
Başbakan Ziyaretimiz - 28 Haziran 2019 Cuma, 10:52
  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase
ende

e-HEKİMCE Temmuz 2019 Ön Söz

Ozlem G KTTB

 

 
Değerli Meslektaşlarım,
 
Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği geçtiğimiz kış aylarının oldukça yağışlı geçmesi sonrası daha ilkbaharda vektörlerle mücadele konusunu gündeme getirmiş ve gerekli uyarıları yapmıştır. Bununla da yetinmemiş mayıs ayında tüm belediyeleri, kaymakamlıkları, Çevre Dairesi’ni, Sağlık Bakanlığı’nı, ilgili kurum ve kuruluşları davet ederek entegre vektör mücadelesi konusunda bir eğitim sempozyumu düzenlemiştir. Sempozyum sonrası katkıda bulunan uzmanlar ve kurumlarla ortak bir sonuç bildirgesi de yayınlanmış ve tüm ilgili kişi ve kurumlarla paylaşmıştır.
Temmuz ayı içinde Kuzey Kıbrıs’ta ilk defa görülen Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonu vakaları ve bir vatandaşımızın bu sebeple kaybı vektörlerle mücadelenin ihmal edilmemesi gereken bir konu olduğunu tekrar anlamamıza neden olmuştur.
 
KTTB olarak halkı BNV ve sebep olabileceği klinik durumlar, alınması gereken önlemler, korunma yolları, risk grupları hakkında bilgilendirdik. Siz değerli hekimlere yönelik bir bilgilendirme/güncelleme eğitimini de önümüzdeki birkaç gün içinde yapmak için çalışmaktayız.
Yine geçtiğimiz günlerde ayni aileden 4 kişinin denizde boğularak can vermesi sonrası ülkemizde sahil ve plajların güvenliğinin sağlanması, çağdaş standartların oluşturulması için neler yapmamız gerektiğine dair çalışmamızı da yetkililer ve kamuoyu ile paylaştık.
 
Bu ay içerisinde önce Sağlık Bakanı Sayın Dr. Ali Pilli ve ardından Başbakan Sayın Ersin Tatar ile Yönetim Kurulu olarak yaptığımız görüşmelerde görüş, öneri ve taleplerimizi anlattık, yazılı olarak da takdim ettik. 
Yaz aylarının ülkemizde daha fazla can kayıpları olmadan, sağlık problemleri yaşanmadan sürmesini diler, işlerinizde kolaylıklar dileriz.
 
Bayramınızı şimdiden kutlar, ülkemiz, dünya ve sizler için sağlıklı, huzurlu, sevdiklerinizle birlikte güzel günler, nice bayramlar dileriz. Bayram boyunca görevleri başında olacak tüm sağlık çalışanlarına kolaylıklar dileriz.
 
Saygılarımla
 
Dr. Özlem Gürkut
 
 
 
 

e-HEKİMCE Ağustos 2019 Ön Söz

Dr Ozlem Konusma

Değerli meslektaşlarım,
Yaz döneminin sonuna yaklaştığımız bu ayda Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yönetimi olarak, koruyucu hekimlik anlamında çok önemli yer tuttuğuna inandığımız ve ülkemiz ihtiyaçlarına uygun olarak geçtiğimiz dönemde ilgili uzmanlarımızın katkıları ile hazırladığımız erişkin aşı programını Sağlık Bakanlığı’na sunmaya ve uygulamaya girmesi için çalışmaya hazırız. 
Kışı karşılarken toplum sağlığı için önemli olan mevsimsel enfeksiyon hastalıklarına karşı aşıların risk gruplarına yapılması için de gerekli çalışmayı her zamanki gibi yine yapacağız.
Bir meslek örgütü olarak KTTB, sağlık alanındaki sorunları, eksiklikleri ve çözüm önerilerini anlatmaya ve mücadeleye devam etmektedir. Bu amaçla yetkililerle temaslarımızı sürdürürken, paydaşlarla da temaslarımıza devam etmekteyiz.
 
Yaz dönemi boyunca KTTB olarak yasa ve tüzük çalışmalarımıza devam ettik. 
Sonbaharla birlikte tatil döneminin sona ermesi ile çalışma ve etkinliklerimizi artırarak devam ettireceğiz. 
 
Hepinize sağlıklı günler, işlerinizde kolaylıklar dilerim.
 
Saygılarımla
 
Dr. Özlem Gürkut
 
 

e-HEKİMCE Nisan 2019 Ön Söz

Dr Ozlem Konusma

 

 

Sayın Meslektaşım,

Nisan ayına tüm dünyada en önemli sağlık sorunlarından birisi olan ve ülkemizde de hastalıklara bağlı ölüm sıralamasında en üst sıralarda yer alan kanser haftası etkinlikleri ile başladık. Kıbrıs Türk Tabipleri Odası’nın organizasyonuyla gerçekleşen hekimlere yönelik kolorektal kanserler sempozyumu ve lenfomalar sempozyumlarından başka halka yönelik olarak da bilgilendirme ve farkındalık posterleri ve lenfomalar sempozyumunda ayrı bir oturum da gerçekleştirdik. Ülkemizde kanser konusunda özellikle koruyucu sağlık hizmetlerinin ve bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının artırılması ihtiyacı hepimizin bildiği ve KTTB olarak bizlerin her zaman vurgu yaptığı bir gerçektir. Bu amaçla tütün ve tütün ürünlerinin kapalı alanlarda kullanımını yasaklayan yasanın tadil edilmesi ve denetimlerin daha etkili hale gelebilmesi amacıyla paydaş örgütlerle birlikte yürüttüğümüz çalışmanın sonucunda ortaya koyduğumuz önerilerimizi, bir süre önce Sağlık Bakanlığı’nın ve ilgili yetkililerin dikkatine getirmiştik. Gıda güvenliği konusunda ise KTTB’nin çalışmaları yıllardan beridir devam etmektedir. Kansere neden olan viral hastalıkların başında gelen HPV aşısının ülkemizde aşı programına alınması amacıyla Sağlık Bakanı Sn. Filiz Besim ile Kasım 2018’de yaptığımız görüşme sonrası HPV aşısının ülkemizde Sağlık Bakanlığı aracılığı ile yapılmaya başlanacağına dair yapılan açıklamanın takipçisiyiz. Kansere sebep olan çevresel faktörler ve yaşam tarzı hatalarına yönelik olarak toplumu bilinçlendirme, eğitim müfredatına uygun içerik ve eğitimlerin alınması, medya ve sivil toplum ile işbirliği yapılması amacıyla yapılan çalışmaların başını biz hekimlerin çekmesi gerektiğine inanıyoruz.

Meslek örgütü olarak güçlü yapımızı koruyup geliştirmek amacıyla yürüttüğümüz çalışmaların yanı sıra meslektaşlarımızın akademik gelişimlerine destek sağlamak amacı ile yayın hayatına başladığımız bilimsel dergimiz Cyprus Journal of Medical Sciences’ın 4. Cilt 1. Sayısı Nisan 2019’da yayınlandı. Dergi dijital olarak mail adreslerinize postalanmıştır.

KTTB Yasasının düzenlediği üyelik aidatlarımız tam 12 yıldır güncellenmemiş ve yasanın emrettiği miktarın altına düşmüştü. 12 yılda KTTB olarak sabit giderlerimizi oluşturan elektrik, su, bina bakım ve onarımı, iletişim giderleri gibi kalemlerin yanı sıra bizimle çalışan personelimize ödediğimiz ücretlerde de artış olması birikimlerimizi de tüketerek mali dengemizi bozmuştur. Ayrıca KTTB olarak yürütmemiz gereken yasa çalışmalarına ve yine Yasamızın düzenlediği KTTB organlarının çalışmalarına hukuki destek sağlamak amacı ile ikinci bir hukuk danışmanı görevlendirilmesi ihtiyacımız doğmuştur. Aidatlarımızı yeniden belirlemek amacı ile gerçekleştirdiğimiz KTTB Olağanüstü Genel Kurulu’nda 6 Nisan 2019 günü alınan kararları e-HEKİMCE içeriğinde bulabilirsiniz. 

24-30 Nisan Aşı Haftası nedeni ile topluma yönelik yaptığımız açıklamanın yanı sıra aşılar ile ilgili bir derlemeyi de yine hastalarımıza yönelik olarak kullanabilmeniz amacı ile sizlerle de paylaştık. Aşı karşıtlığının gündem yaratmaya devam ettiği dünyamızda aşı ile önlenmesi mümkün olan hastalıkların bütün dünyada yeniden artarak görülmesi örneğin Avrupa’da 2017’de 23.927 olan yeni kızamık vakası sayısının 2018 yılında 80 binden fazla olması korkutucudur.

Sıcak yaz günlerine yaklaştığımız bu dönemde, yağışlı geçen kışın da etkisi ile sulak alanların artması sonucu vektörlerle bulaşan hastalıklarda artış olma tehlikesine karşı gerekli uyarıları aylar öncesinden yapmıştık. Bu konuyla direk ilgili olan Sağlık Bakanlığı, belediyeler ve Çevre Dairesinin de davetli olduğu uygulamalı, entegre vektör mücadelesi konferansı mayıs ayı başında yapılacaktır.

Hepinize işlerinizde kolaylıklar diler, saygılar sunarım.

Dr. Özlem Gürkut

 

 

Hesap Numaralarımız

koppsad
 

Hesap İsmi : Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği

Hesap No: 10 304 41238

UBAN No: CT37 1200 0010 0000 0000 0012 6163
 

Hesap İsmi : Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği

Hesap No:163040000044501

UBAN No: CT971390501603040000044501

 

 Hesap İsmi : Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği

Hesap No: 6818-0171539

IBAN No: TR82 0006 4000 0016 8180 1715 39

e-HEKİMCE Mayıs 2019 Ön Söz

Dr Ozlem G

 

 

Değerli meslektaşlarım,

Mayıs ayı yeni hükümet ve yeni hükümet programına sahne oldu.
Yeni sağlık bakanı olarak yine bir meslektaşımız ve üyemiz olan Dr. Ali Pilli görevlendirildi.
Sayın Bakana üstlendiği bu zorlu görevde başarılar diler, sağlık sisteminin ve sağlık çalışanlarının sorunlarını, sağlık yasalarının ihtiyaçlara uygun şekilde güncellenmesini ve tamamlanmasını ele almasını ve vakit kaybetmeden başlatılmış iyi çalışmaları da sekteye uğratmadan sürdürüp tamamlamasını da beklediğimizi bildirmek isteriz. Kendisini en erken zamanda ziyaret ederek görüşlerimizi paylaşmak arzusundayız.
Mayıs ayı içinde Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak yaza yaklaşırken gündeme getirdiğimiz vektörlerle mücadele konusunu paydaşlarla birlikte ele alıp, iş birliği içinde bir sempozyum düzenledik.
Üyelerimizin sosyal, kültürel ihtiyaçlarına yönelik olarak da ülkemizin yetiştirdiği değerli şair Fikret Demirağ’ın şiirlerinden Yaşar Ersoy tarafından oyunlaştırılan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun Hüzün Ana ve Çocukları isimli oyununu hep birlikte izleme olanağı oluşturduk.
Yine mayıs ayında Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası’nın geleneksel Colgate Afiş Yarışması’nın ödül törenini gerçekleştirdik. Onbirincisini gerçekleştirdiğimiz yarışmaya bu yıl binin üzerinde katılım olması da ayrı bir mutluluk oldu.
Önümüzde sıcak yaz ayları ve tatil dönemi var. Bu dönemde de Tabipler Birliği olarak çalışmalarımızı ara vermeden sürdüreceğiz.


Hepinize sağlıklı günler, işlerinizde kolaylıklar dilerim.


Saygılarımla

Dr. Özlem Gürkut

 

 

e-HEKİMCE Mart 2019 Ön Söz

Dr Ozlem Konusma

 

 

Değerli meslektaşlarım,

 

14 Mart Tıp Bayramının 100. yılını kutladığımız mart ayını geride bıraktık. Ülkemizde uzun yıllar 14 Martlarda yapılan tıp baloları ve KTTB’nin 14 Martlarda çıkardığı bir dergi ile değerlendirilen Tıp Bayramları, 1993 yılından beridir KTTB önderliğinde 14 Martı içine alan haftanın Tıp Haftası olarak ele alınmasıyla değerlendirilmektedir. Tıp Haftalarında hekimlerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak bilimsel etkinliklerin yapılması, mesleğin ve sağlık sisteminin sorunlarının dile getirilip çözüm yollarının aranması, dayanışmayı artıracak sosyokültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.
Bu yıl da Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkan ve Yönetim Kurulunun, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkan ve Yönetim Kurulunun da katılımları ile Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak gerçekleştirdiğimiz basın toplantısı ile başlattığımız 14 Mart Tıp Haftasında birçok bilimsel etkinlik, sorunlara dair çözüm önerilerinin tartışıldığı konferanslar, tıp töreni, geleneksel tıp balomuzun yanı sıra 17 Mart Pazar günü İstanbul’daki hekimlerle eş zamanlı olarak bir 100. Yıl Hekim Yürüyüşü gerçekleştirerek haftayı değerlendirmeye çalıştık.
Bu gibi özel günleri zaten her zaman üzerinde durduğumuz noktalara bir defa daha eğilmek, yetkililerin ve toplumun dikkatine getirmek ve meslektaşlarımız ve meslek örgütlerimiz arasındaki işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla kullanmayı akılcı buluyoruz.
Meleğimiz, sağlık sistemimiz, toplum sağlığı ve çevre ile ilgili sorunlara çözüm arayışlarımız kesintisiz devam edecektir.
Tıp haftası boyunca gerçekleşen tüm etkinliklerimize gerek organizasyonda aldıkları görev, gerekse katılımları ile katkıda bulunan herkese bir defa daha teşekkür etmek istiyorum.
Baharın gelmesi ile hareketlenen doğaya uygun olarak bizlerin de daha güzel günlerde ve çalışmalarda birlikte olabilmemiz dileğimle saygılar sunarım.

 

Dr. Özlem Gürkut

 

 

e-HEKİMCE Haziran 2019 Ön Söz

Dr Ozlem Konusma

 

 

Değerli meslektaşlarım,

Yaz mevsimini yeni bir hükümetle karşıladık. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak sırasıyla Sağlık Bakanı Sn. Dr. Ali Pilli ile ve Başbakan Sn. Ersin Tatar ile görüşüp ülkemizde sağlığın geliştirilmesi, planlanması, sistemin ve sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü konusundaki görüşlerimizi ve taleplerimizi ilettik.  Görüşmelerde kendilerine verdiğimiz dosya içeriklerini e-Hekimce’de bulabilirsiniz.

Üyesi bulunduğumuz Avrupa Maaşlı Hekimler Federasyonu’nun 30 Mayıs-1 Haziran 2019 tarihlerinde Napoli’de gerçekleşen Genel Kurulu’na KTTB adına Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanımız Dr. Mustafa Taşçıoğlu ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanımız Dr. Ahmet Özant ile birlikte katılarak Kıbrıs Türk hekimlerini ve ülkemizi temsil ettik.  Toplantılar boyunca FEMS’in izleyeceği politikalar ve yürüteceği çalışmalar hakkında görüş ve önerilerimizi sunma, katılımcı ülke ve örgüt temsilcilerine ülkemizi tanıtma imkânı da bulduk.

İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan vektörlerle mücadele konusunda geçtiğimiz mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz Uygulamalı Entegre Vektör Mücadelesi Konferansı sonrası ortaya çıkan ülkemize ait veriler, sorunlar ve hassasiyetlerin, katılımcılarla birlikte değerlendirilmiştir.  İnsan sağlığını ön planda tutarak nasıl yöntemler izlenmesi, nasıl bir organizasyon oluşturulması gerektiğine dair öneriler Sonuç Bildirgesi olarak yetkililer, paydaşlar, kamuoyu ve basınla paylaşılmıştır.

Yaz ayları boyunca Kıbrıs Türk Tabipleri Odamızın ve Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odamızın sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleri olacaktır. Siz değerli üyelerimizin katılımı hem iyi vakit geçirmenize hem de meslektaşlar arası dayanışma ve birliğin artmasına yardımcı olacaktır.

Hepinize güzel bir yaz dönemi, sağlıklı günler, işlerinizde kolaylıklar dilerim.


Saygılarımla

Dr. Özlem Gürkut

Alt Kategoriler

Website Security Test